Kilometry Dobra to przede wszystkim ludzie, ich historie i zmiany, które dokonały się u nich dzięki kampanii. Oto opowieści o wynikach naszych Mistrzostw Świata w Dobroci – szczególnych, bo mierzalnych jedynie sercem.
Fundacja Złotowianka - Złotów
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu
Krok po kroku HSA - Piła
Caritas Diecezji Łomżyńskiej - Łomża
Caritas Archidiecezji Białostockiej - Białystok
Fundacja Przyszłość dla Dzieci - Olsztyn
Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła - Więcławice Stare
Fundacja Patria
Jarosławskie Kilometry Dobra
Udział w akcji KILOMETRY DOBRA, organizowanej przez Polski Instytut Filantropii, umożliwił nam zebranie pieniędzy na zakup specjalnych rowerów do uprawiania RaceRunning. Ta dyscyplina sportu dla osób niepełnosprawnych, nie znana dotąd w Polsce. Biegacz race używa trójkołowego roweru bez pedałów, ze specjalną podporą na klatkę piersiową. Na tych rowerach mogą biegać nawet osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, przykute do wózka.
W Kilometrach Dobra udało nam się uzbierać aż 136 tysięcy złotych! Za pieniądze te nie tylko kupiliśmy w Danii pierwsze rowery do RaceRunnig, ale też pokryliśmy koszty lipcowego wyjazdu reprezentacji fundacji (i Polski jednocześnie!) na CPISRA WORD CHAMPIONSHIPS - Międzynarodowe Zawody RaceRunning w Kopenhadze, z których nasz niepełnosprawny przywiózł srebrny medal.KILOMETRY DOBRA miały jednak jeszcze inny wymiar - takiej mobilizacji lokalnej społeczności nie spodziewał się nikt. W akcję zaangażowały się nie tylko lokalne szkoły i przedszkola, ale także firmy, rady gmin i miast. Pozyskaliśmy aż 42 ambasadorów akcji, popierających nasz projekt.
Finał akcji był niesamowitym wydarzeniem - bieg 24-godzinny Marka Szwedy, szalony Turniej Pokoleń, w którym wystartowały reprezentacje gmin, no i układanie złotówek.
KILOMETRY DOBRA minęły, ale nasza przygoda z RACERUNNING trwa. Dzięki zakupionym 10 rowerom mogliśmy rozpocząć program RACERUNNING NOWĄ METODĄ SPORTU I REHABILITACJI, dofinansowany przez województwo wielkopolskie. Jego celem było prowadzenie rehabilitacji poprzez RaceRunning. 48 osób niepełnosprawnych pochodzących z dwóch powiatów, złotowskiego i pilskiego, korzystało raz w tygodniu z dwugodzinnego treningu sportowo–rehabilitacyjnego RaceRunning.
W celu optymalizacji efektów zorganizowaliśmy też 12 sesji terapeutycznych. Na zakończenie projektu zorganizowaliśmy TURNIEJ RACERUNNING dla wszystkich uczestników zadania. Stworzyliśmy dwie sekcje RaceRunning, w Złotowie i w Pile. Raz w tygodniu, od marca do października 2017 roku, trenowali nasi runnerzy na bieżni lub w hali sportowej. Dzięki temu z tegorocznych lipcowych Międzynarodowych Mistrzostw RaceRunning w Kopenhadze nasi podopieczni przywieźli już 3 medale: 2 złote i 1 srebrny – znowu byliśmy tam jedynymi reprezentantami Polski.
RaceRunning został kilka dni temu uznany za dyscyplinę paraolimpijską i w 2024 roku pojawi się na Igrzyskach Olimpijskich Osób Niepełnosprawnych. Zrobimy wszystko,
by podopieczni Złotowianki byli w gronie reprezentacji Polski.
To wszystko miało swój początek w KILOMETRACH DOBRA.
Do góry
Dzięki udziale w kampanii KILOMETRY DOBRA zakupiliśmy duży, 18 – osobowy samochód dostosowany do osób niepełnosprawnych. Ten nabytek umożliwi bezpieczny i wygodny przewóz podopiecznych naszego Stowarzyszenia, czyli dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną do swoich placówek wychowawczo – rehabilitacyjnych. Dzieci i młodzież kształci
i rehabilituje się w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym, natomiast osoby dorosłe uczęszczają do Warsztatu Terapii Zajęciowej i Świetlicy Rewalidacyjno-Rehabilitacyjnej.
W akcję zaangażowany był cały Zamość: szkoły, placówki, parafie i anonimowi darczyńcy. Zaowocowało to trzecim miejscem na podium Mistrzostw Świata w Dobroci, którymi nazywa się szlachetną rywalizację organizacji podczas kampanii Kilometry Dobra. Finał akcji odbył się 4 czerwca oczywiście na zamojskim Rynku Wielkim. Beata Ścibakówna, główna ambasadorka Stowarzyszenia, urodzona w Zamościu aktorka nie kryła wzruszenia. - Tu czuje się pozytywną energię - mówiła. - Bicie kolejnych rekordów jest godne podziwu.
W kampanii Kilometry Dobra zebraliśmy 65 tysięcy złotych, a samochód przewozowy kupiliśmy już w czerwcu, odtąd cieszą się nim 154 dzieci i osoby dorosłe, które są objęte wsparciem naszego Stowarzyszenia.
Uczestnictwo w kampanii Kilometry Dobra dało nam dużo pracy, zapału, pozytywnej energii, a przede wszystkim sprawiło, że daliśmy radę zebrać niezbędne środki finansowe na realizację rehabilitacji poprzez nurkowanie osób z różnymi niepełnosprawnościami. Po trzech miesiącach trwania kampanii suma wszystkich wpłat i kwest wynosiła ponad 126 tys. złotych, czyli prawie 3 kilometry złotówek, przez co zostaliśmy Wice-Mistrzami w Dobroci w 2017 roku! Dzięki tej kwocie możemy teraz realizować Projekt: „Droga do WOLNOŚCI”, który obejmuje: badania medyczne, opiekę psychologa, programy rehabilitacji, szkolenia nurkowe, zajęcia basenowe i na wodach otwartych (m.in. jezioro Płotki), zajęcia dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, programy rehabilitacji społecznej, zapewnienie całorocznych warunków nurkowania dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w sposób unikalny w skali Europy (platforma pływająca).
Dzięki rehabilitacji przez nurkowanie osoby niepełnosprawne mogą odkryć nieznane dotąd możliwości ruchowe własnego ciała, uwierzyć we własne siły i znaleźć nową drogę walki z ograniczeniami, które ich spotkały. Nurkowanie daje im ten rodzaj wolności, jakiego nie mogą znaleźć na lądzie. Woda nie tylko podtrzymuje i unosi, ale przy odpowiedniej temperaturze zmniejsza napięcie mięśniowe, co sprzyja sprawniejszemu niż na lądzie wykonywaniu ruchów.
Dzięki pieniądzom zebranym podczas kampanii Kilometry Dobra nasi podopieczni mogą doświadczać więcej radości oraz realizować się w wyjątkowej i niezwykle potrzebnej im pasji – nurkowaniu.
Do góry
Trzy miesiące trwania kampanii były bardzo pracowite, ale opłaciło się! Dzięki Kilometrom Dobra zebraliśmy potrzebne środki na remont domków letniskowych w ośrodku "CARITAS BLIŹNIM", w którym co roku wypoczywa ponad 3000 dzieci i młodzieży. Dzieciństwo
i dorastanie to czas niezwykle ważny w życiu człowieka, wtedy klaruje się jego postawa
i wrażliwość. Dlatego wypoczynek dzieci w naszej placówce łączymy z nauką zdrowego stylu życia, wzrostem samoakceptacji i samorealizacji, rozwijaniem zdolności i zainteresowań, aktywizowaniem do pracy zespołowej oraz zachęcaniem do podejmowania dobrych wyborów życiowych. Wszystko po to, aby młody człowiek odnalazł swoje „JA” w dzisiejszym świecie. Dzięki Kilometrom Dobra stare, drewniane domki letniskowe z lat 80-tych przeszły kapitalny remont, a nowe pokolenie chętnie spędza u nas rozwojowe wakacje. To był już nasz drugi udział w kampanii Kilometry Dobra. Tym razem zebraliśmy ponad 32 tysiące złotych.
Do góry
Dzięki kampanii „Kilometry Dobra” 2017 udało się nam zebrać prawie 275 000 zł na remont Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień „Metanoia” w Czarnej Białostockiej, co razem
z wynikiem z poprzedniej edycji (2016 r.) dało nam 492 000 zł. Ponadto dwukrotnie obroniliśmy tytuł Mistrza Świata w Dobroci.
Pieniądze zebrane w ramach akcji „Kilometry Dobra” przeznaczyliśmy na prace remontowe ośrodka terapii dla uzależnionej młodzieży. Budynek o drewnianej konstrukcji z lat 50-tych wymagał gruntownego remontu, w innym razie placówce groziło zamknięcie. To właśnie m.in. dzięki kampanii udało uratować się to miejsce,
w którym od kilku miesięcy trwa przebudowa i rekonstrukcja. Środki z kampanii przeznaczyliśmy m.in. na: budowę klatki schodowej, przebudowę dachu, zabezpieczenie drewnianego budynku płytami niepalnymi, przebudowę hydroforni i sieci wodociągowej, przesunięcie ściany lasu i wiele innych. Odnowiony budynek będzie służył co najmniej 30 dzieciom i młodzieży rocznie, a więc w perspektywie kolejnych kilkudziesięciu lat działalności setkom młodych ludzi szukających pomocy w wyjściu z nałogów (dotychczas w przeciągu 16 lat działalności „Metanoia” pomogła ponad 600 osobom).
Kampania rokrocznie zrzesza setki ludzi gotowych do pomocy: wolontariuszy, uczniów, opiekunów szkolnych kół Caritas, przedszkoli, urzędów, parafii i podlaskich organizacji pozarządowych. Finał kampanii jest zawsze okazją do wspólnego świętowania i szerzenia misji, jaką niesie Caritas – pomocy najbardziej potrzebującym. Jest to również doskonała okazja do pokazania efektów naszej całorocznej pracy, zapoznania mieszkańców z działami Caritas oraz zabawy międzypokoleniowej lokalnej społeczności. Próba bicia Rekordu Guinnessa przyciąga również regionalne i ogólnopolskie media, dzięki czemu jesteśmy organizacją coraz lepiej rozpoznawalną i budzącą społeczne zaufanie na terenie naszego województwa
i w skali kraju.
Do góry
Kilometry Dobra zaowocowały w naszej Fundacji nie tylko kwotą prawie 60 tysięcy złotych
na leczenie, rehabilitację oraz zakup sprzętu medycznego dla chorych dzieci, ale także ogromnym zaangażowaniem w akcję szkół, przedszkoli, firm oraz znanych osób. Dzięki kampanii zawitał uśmiech na twarzach nie tylko potrzebujących, ale i osób, które pomagały.
Kwota zebrana w kampanii daje nam możliwość pomocy potrzebującym dzieciom, a z roku
na rok zgłoszeń do Fundacji Przyszłość dla Dzieci przybywa. Co miesiąc mamy kilkanaście nowych próśb od rodziców chorych dzieci. Finansujemy dojazdy do szpitali, turnusy rehabilitacyjne, pompy insulinowe, aparaty słuchowe, niestandardowe leczenie
np. nowotworów, których NFZ nie pokrywa. Pomoc z zewnątrz to często jedyna szansa na ratowanie życia. Naszym marzeniem jest, aby każde potrzebujące dziecko mogło mieś własny sprzęt, którego potrzebuje, uśmiech na ich twarzach, to dla nas największe podziękowanie. Dzięki zebranej kwocie podczas kampanii 12-letnia Małgosia ma już swoją pompę insulinową
i w końcu może bezpiecznie wyjechać na letni obóz. 13-letni Piotr może grać z kolegami w piłkę, dzięki zakupionej pompie. 17-letnia Asia po raz pierwszy usłyszała miauczenie kota, a 11-letnia Dorotka spotyka się nareszcie na podwórku z koleżankami, bo ma już swój wózek. To tylko kilka przykładów.
Zaangażowanie lokalnej społeczności, integracja oraz radość z pomagania, to druga strona rezultatów udziału Fundacji Przyszłość dla Dzieci w kampanii Kilometry Dobra. Do akcji podobnie jak przed rokiem, włączyły się: szkoły, przedszkola, zakłady pracy, instytucje państwowe i samorządowe, grupy znajomych, rodziny. Organizowane były liczne kiermasze,
na które dzieci wraz z rodzicami piekli różnego rodzaju ciasteczka, a nawet rajd pieszy, w którym brały udział przedszkolaki. Rozśpiewane dzieci zachęcały do wspólnego spaceru, podczas którego można było wrzucić do puszki coś od serca. Taksówki Green Taxi woziły puszkę Kilometrów Dobra, by każdy pasażer mógł pomóc podopiecznym Fundacji Przyszłość dla Dzieci. Swoje wsparcie dała nam także firma NEONET, która zaangażowała wszystkie swoje salony sprzedaży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w zbiórkę pieniędzy.
Dzięki naszym udziale w Kilometrach Dobra wiele potrzebujących dzieci otrzymało konkretną pomoc, a cała społeczność naszego regionu angażowała się w filantropijny projekt, ucząc młode pokolenie ducha empatii, co jest nieocenionym walorem, dobrze wróżącym na przyszłość.
Do góry
W ramach kampanii Kilometry Dobra edycja 2017 Fundusz Stypendialny św. Jakuba zebrał
aż 24 tysiące złotych, dzięki którym może wspierać rozwój zdolnej i utalentowanej młodzieży
(od klasy IV SP do II Gimnazjum) z Gminy Michałowice. Nasza organizacja rozpoczęła swoją działalność na początku 2016 roku, by po kilku miesiącach znaleźć się w pierwszej dziesiątce rankingu Mistrzów Świata w Dobroci. W pierwszym roku uhonorowano 7 laureatów. Każdy z nich przez
10 miesięcy otrzymywał 150zł. Warto wspomnieć, że wśród nich były takie osoby jak: wicemistrz Polski w szpadzie w kategorii do lat 11, czy wyróżniające się uczennice krakowskich szkół muzycznych. Wszyscy o otrzymaniu stypendium mówią z radością. Wspominają, że był to dla nich nie tylko czynnik materialny, ale na dodatek, a może przede wszystkim, czynnik psychologiczny motywujący do jeszcze większego zaangażowania w swoją pasję. W obecnym roku szkolnym
m.in. dzięki sumie zebranej w trakcie Kilometrów Dobra możemy wesprzeć sześciu stypendystów kwotą 1750 zł. Tymi uzdolnionymi osobami są: Amelia Kmita młoda wiolonczelistka, Jan Mlynek, który niezwykle sprawnie włada szpadą (nie radzę wzywać go na pojedynek), Kamila Morawska przyszła królowa estrady, która może pochwalić się wyjątkowym głosem, waleczna Klaudia Kusia uprawiająca rzadki sport – wushu, Szymon Wiszniewski szachista o strategicznym umyśle,
Piotr Nowak specjalizujący się w rytmie i perkusji.
Mogłoby się wydawać, że stypendyści i ich rodzice poza wypełnieniem wniosku i odebraniem nagrody nie mają nic wspólnego z FS. Od samego początku laureaci promują organizację, prezentując swe talenty podczas publicznych występów, natomiast ich rodziny chętnie wspierają FS poświęcając swój czas i zaangażowanie na rzecz organizacji zaplanowanych eventów, w tym finał Kilometrów Dobra.
Warto nadmienić, iż FS nie tylko wspiera zdolną młodzież, ale jednocześnie kształtuje postawy prospołeczne w dużej części młodzieży w Więcławicach. Dzieje się tak przez wolontariat, który zrzesza około 40 osóbw wieku gimnazjalnym. Ich zaangażowanie na rzecz szlachetnych celów
oraz zapał z jakim podchodzą do pomagania innym jest najlepszym kontrargumentem dla tezy,
że dzisiejsza młodzież w nic się nie angażuje.
Do góry
W tym roku po raz pierwszy braliśmy udział w kampanii Kilometry Dobra i było to dla nas bardzo dobre doświadczenie. Dzięki akcji zebraliśmy 21 i pół tysiąca złotych, które przeznaczyliśmy na budowę infrastruktury Integracyjnego Ośrodka Jeździeckiego - kończenie odkrytego czworoboku do jazdy, o powierzchni 4 x 60 m, oraz doprowadzenie gazu i zrobienie ogrzewania w pomieszczeniach socjalnych i magazynowych stajni. To w tym miejscu nad jeziorem Lednica, we wsi Imiołki nasza Fundacja prowadzi hipoterapie, organizuje obozy edukacyjno-rehabilitacyjne dla rodzin zastępczych, przeciwdziała stygmatyzacji i wykluczeniu. Dzięki rozbudowie Integracyjnego Ośrodka Jeździeckiego wciąż możemy motywować dzieci i młodzież do aktywnego, odpowiedzialnego życia oraz stwarzać warunki do wymiany doświadczeń, wspólnej nauki i zabawy, szukania swojej pasji.
Dodatkowym walorem naszego uczestnictwa w kampanii Kilometry Dobra była możliwość odczucia dobrej energii od naszych mocno zaangażowanych wolontariuszy, którzy pomagali nam w zbiórkach. Niezwykle miło wspominamy dwie duże imprezy zawiązane z kampanią: rozpoczęcie oraz zakończenie. Start nastąpił w marcu i połączony był z wydarzeniem realizowanym rok rocznie przez Fundacje: "Polska Wrażliwa", na którym obecne były warsztaty, występy zespołów młodzieżowych i kabaretów a także spektakl teatralny o Mieszku i Dobrawie. A wszystko pod hasłami promującymi idee filantropii. Natomiast zakończenie odbyło się w czerwcu na terenie Fundacji Patria, w Imiołkach. Przyjechali Wolontariusze, z którymi układaliśmy na przygotowanych metrówkach, zebrane złotówki, z góry przyglądał nam się dron. Powstały piękne zdjęcia. To był piękny dzień.
Przygotowujemy się do kolejnej edycji, by dalej rozwijać nasz ośrodek, żeby coraz więcej dzieci mogło korzystać z hipoterapii, która jest wspaniałym lekarstwem zarówno dla ciała jak i dla ducha.
Do góry
Kampania Kilometry Dobra 2017 w Jarosławiu prowadzona była przez trzy stowarzyszenia: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Jarosławiu, Stowarzyszenie na Rzecz Integracji
i Edukacji „Razem Łatwiej” przy Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu, Stowarzyszenie Sympatyków Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, które zawiązały Komitet Społeczny pod nazwą „Jarosławskie Kilometry Dobra”. Efekt finansowy kampanii to kwota 45 tysięcy złotych, czyli trochę ponad „Kilometr Dobra” co pozwoliło nam uplasować się na 5 miejscu w Mistrzostwach Dobroci 2017. Zgodnie z umową partnerską każde ze stowarzyszeń otrzymało 15000 złotych na realizację głównego celu Kampanii w swojej siedzibie.
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Jarosławiu zorganizował „Lato zdrowo
i sportowo” w formie półkolonii i kolonii z programem sportowym. Zakupiono sprzęt sportowy – jako doposażenie świetlicy środowiskowej (piłki, siatki, rakietki, piłkarzyki, zestaw animacyjny do zajęć ruchowych dla najmłodszych uczestników, Twisster) z której korzysta 30 dzieci. Fundowane są dzieciom wyjścia na basen. Dofinansowano ze środków Kampanii pobyt na koloniach dla 5 dzieci.
Stowarzyszenie na Rzecz Integracji i Edukacji „Razem Łatwiej” przy Szkole Podstawowej nr 11
z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu zakupiło sprzęt rehabilitacyjny (2 rowerki orbitreki, bieżnię, torby ratunkowe dla sportowców i apteczki do klas, diagnostyczną wagę do prowadzenia kompleksowych pomiarów masy i składu ciała w celu prowadzenia profilaktyki cukrzycy i otyłości wśród dzieci i młodzieży oraz aparat do mierzenia ciśnienia. Stowarzyszenie działa w szkole, gdzie uczy się ponad 500 dzieci, w tym 40 dzieci niepełnosprawnych uczęszczających do oddziałów integracyjnych.
Stowarzyszenie Sympatyków Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących
w Jarosławiu urządza aktualnie i wyposaża w specjalistyczne sprzęty salę rehabilitacyjno – rekreacyjną. Sala będzie służyć do prowadzenia zajęć rekreacyjnych, rehabilitacyjnych
i profilaktycznych dla uczniów, ich rodziców oraz do działań na rzecz środowiska.
Kilometry Dobra to nie tylko wynik, ale także niesamowite doświadczenie kilkumiesięcznej, trójstronnej współpracy. Wzajemne wsparcie i działanie w grupie w jednym, dobrym celu dało nam ogrom energii, który zarażał innych ludzi. W poszukiwaniu sprzymierzeńców i darczyńców organizowaliśmy wspólnie imprezy środowiskowe propagujące aktywność ruchową i zdrowe odżywianie. Kampanię od początku objęły patronatem Władze Miasta i Powiatu oraz lokalne media, które promowały kampanię na swoich stronach internetowych, a przy okazji imprez i eventów wielu młodzieżowych wolontariuszy mogło sprawdzić się w działaniu. Nasz główny Ambasador pan Bogdan Zając zachęcił sponsorów i pomógł nam zorganizować bezpłatne badania dla 80 małych dzieci
z terenu miasta i powiatu jarosławskiego pod kątem profilaktyki nowotworowej. Finansowo
i organizacyjnie wsparł nas Starosta Jarosławski pan Tadeusz Chrzan, a kampanię „Kocham więc badam” przeprowadziła Fundacja „Słoneczna Przyszłość” z Buska Zdroju. Dzięki Kilometrom Dobra potrafimy jednoczyć się w dobrym celu, nasze stowarzyszenia kontynuują współpracę rozpoczętą w trakcie Kampanii.
Do góry